جهاد سازندگی؛ مولود شایسته انقلاب اسلامی

27 خرداد 1358، یادآور برگ زرینی از نخستین ماه های پیروزی انقلاب اسلامی است که حضرت امام خمینی(ره) فرمان تشکیل جهاد سازندگی را صادر فرمودند.


27 خرداد 1358، یادآور برگ زرینی از نخستین ماه های پیروزی انقلاب اسلامی است که حضرت امام خمینی(ره) با اعلام تشکیل نهاد مستقل و مردمی تحت عنوان « جهاد سازندگی»، همه قشرهای جامعه را به حضور در صحنه و ترمیم خرابی های رژیم منحوس طاغوت و زدودن آثار محرومیت از چهره روستاها و مناطق محروم کشور دعوت نمودند؛ روستاهایی که بخش اعظمی از جمعیت کشور را تشکیل داده و قبل از انقلاب گرفتار مصیبت «خان سالاری» بودند و در نبود امنیت جانی و مالی، خاطره های دردناکی از عواقب طرح «اصلاحات ارضی» و همدستی و ستم خوانین و ماموران دولتی در اذهان خویش داشتند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گروه های دانشجویی از نخستین افرادی بودند که با درک محرومیت شدید مردم در مناطقی همچون کردستان، سیستان و بلوچستان، گنبد، ترکمن صحرا، مسجد سلیمان، خوزستان و چهارمحال بختیاری به این مناطق اعزام شدند و با امکانات ارتش، به محرومیت زدایی پرداختند؛ این فرمان پیامبرگونه امام عظیم الشان در تشکیل جهاد سازندگی بود که با اعلام فراخوان عمومی مردم به سمت و سوی محرومیت زدایی، موجب شد تا به همت جهادگران پرتلاش و مخلص و استفاده از مکانات موجود کشور و بهره گیری از نیروهای داوطلب مردمی با پیشتازی و نظارت روحانیت، بذر و نهال انقلاب در دورترین و محروم ترین مناطق این کشور چهار فصل، غرس شود.
بنیانگذار جمهوری اسلامی در فرازهایی از آن فرمان نورانی خویش فرمودند: «...این دیوار شیطانى بزرگ که شکست، پشت آن دیوار خرابی هاى زیاد هست؛ و ما باید به همت ملت آن خرابی ها را ترمیم کنیم... و از ملت مى‏خواهیم که همه در این نهضت شرکت کنند و همه دست برادرى به هم بدهند و این سازندگى و جهاد سازندگى را شروع کنند... که شاید هیچ عبادتی بالاتر از این عبادت نباشد». 
مقام معظم رهبری نیز با تعابیر زیبایی همچون «جهاد سازندگی مظهر حرکت مردمی خالص و عاشقانه در راه سازندگی کشور و انقلاب است»، « جهاد سازندگی مولود شایسته انقلاب» و «سربلند در آزمون های الهی» بارها بر اهمیت آن تاکید فرموده اند.
مرور سوابق درخشان نهاد مقدس جهاد سازندگی، از خدمات فراوان و اثربخش آن در بدترین شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و توام با مشکلات و نارسایی های فراوان و البته با تقدیم شهدای بزرگواری در این مسیر حکایت می کند؛ جهادگران عرصه سازندگی، بدون در نظر گرفتن اختلافات فرهنگ و زبان و اعتقادات، تنها با هدف تحقق آرمان های انقلاب اسلامی، خیلی زود خود را به مناطق محروم رساندند، بذر استقلال و خودباوری را در دل هر روستایی کاشتند و از دل این مجاهدت ها، روستاهای فراوانی آباد شد و پاسدارانی برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی پدید آمدند و مجاهدان این طریق حتی هدف ترورهای کور منافقین نیز قرار گرفتند.

روی دیگر سکه جهاد سازندگی اما، خاطرات فراموش نشدنی ایثار و حضور «سنگرسازان بی سنگر» در عرصه های نبرد هشت سال دفاع مقدس در کنار فعالیت های مردمی پشت جبهه بود زیرا واژگانی همچون «جبهه و جهاد» و «سپاه»همواره مانوس هم و در هم تنیده با فرهنگ انقلاب اند و هر جا سخن از یکی به میان می آید، الفاظ ارزشی دیگر نیز به ذهن متبادر می شود.
جهادگران مخلص، با مجاهدت هایی که وصف آن در قالب الفاظ نمی گنجد، از «خاکریز» نفس گذشتند و علیرغم قرار گرفتن در تیررس دشمنان، شبانه روز با ساخت پل و خاکریز و جاده و انواع زیرساخت ها و اقدامات فرهنگی، پیروزی رزمندگان اسلام را سرعت دادند به طوری که سازه ها و تاسیسات جهاد سازندگی در سال های دفاع مقدس، امروز به عنوان یکی از دیدنی ترین و مطرح ترین آثار ثبت شده مهندسی در کشور و دنیا محسوب می شود.
تشکیل نهاد مقدس «جهاد سازندگی» که یکی از ابتکارات مهم و الهی امام راحل(ره) محسوب می گردد، برگرفته از متن و بطن آموزه های اسلام و انقلاب و مبتنی بر تعاون و همدلی است که از سوی مقام معظم رهبری، حضرت آبت الله خامنه ای (مدظله العالی) نیز بارها در قالب هایی همچون اقدام و عمل در راستای ترویج اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، توجه به ظرفیت های داخلی، رونق اقتصادی بدون اتکای صرف به نفت، خودکفایی، سبک زندگی اسلامی و پرهیز از مصرف گرایی و غیره مورد تاکید قرار گرفته است.
جریان پویای انقلابی، حرکتی جهادی در راستای صعود به قله های معنویت، علم، اخلاق، محرومیت زدایی، پیشرفت، استکبارستیزی و اهتزاز پرچم رفیع سرافرازی اسلام است که از جهاد سازندگی شروع شده، در قالب «جهاد کشاورزی» تداوم یافته و با «بسیج سازندگی» در تمامی زمینه ها و با مشارکت داوطلبانه همه قشرهای جامعه جلوه گری می کند و این حرکت، تحت رهنمودهای مقام عظمای ولایت و با استعانت از ارواح طیبه شهیدان والامقام تا رسیدن به صبح ظهور، محکم و استوار استمرار خواهد داشت.
در لیالی پربرکت قدر و ایام سالروز شهادت امام امیرالمومنین(ع)، نخستین شهید محراب که همواره خدمت به محرومان را قولا و عملا مورد سفارش قرار می دادند، یاد و خاطره 6 هزار شهید استان قم بخصوص 59 شهید «سنگرساز بی سنگر» جهاد کشاورزی استان را گرامی می داریم و به ارواح مطهر آنان درود می فرستیم.
احمد حسینی/مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قم

اخبار مرتبط