پذیرش قطعنامه 598، راهبرد امام برای پایداری نظام اسلامی بود

«احمد حسینی» در یادداشتی به مناسبت سالگرد پذیرش قطعنامه 598 از سوی امام خمینی(ره)، آن را راهبرد امام عزیز برای ثبات و پایداری نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست.


به گزارش خبرنگار دفاع پرس از قم، «احمد حسینی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قم در یادداشتی نوشت: 27 تیرماه بیست و نهمین سالروز پذیرش قطعنامه 598 از سوی امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران است. امام بزرگواری که موضع گیری ها و تصمیم گیری های شان در مقام رفیع رهبری پیامبرگونه نظام اسلامی و فرماندهی جنگ، همواره در راستای سرافرازی و پایداری نظام و جلوگیری از مواجهه آن با چالش ها و بحران ها و خطرات جدی بود بخصوص آنکه پذیرش قطعنامه 598 در واپسین ماه های عمر پربرکت آن امام عزیز، موجب خاموش شدن شعله های جنگ تحمیلی شد که آتش افروزان به دست صدام ملعون در منطقه به راه انداخته بودند و به دنبال آن، روند معرفی عراق به عنوان آغازگر جنگ از سوی شورای امنیت سازمان ملل، امتیاز بزرگی را برای ایران اسلامی به دنبال داشت.

جنگ تحمیلی که در 31 شهریور سال 59 از سوی رژیم بعث عراق با تهاجم همه جانبه به تمامیت ارضی جمهوری اسلامی آغاز شد، در اواخر دوران هشت ساله، ابعاد غیرقابل تصوری به خود گرفت به طوری که کشورهای دیگر و حتی ‏غیرنظامیان بی گناه را نیز در میان شعله‌های خود می سوزاند که می توان کشته شدن مسافران هواپیمای ایرباس از سوی ناو آمریکایی در 12 تیرماه 67، نمونه ای از این خوی وحشیگری دشمن بعثی و حامیان آمریکائیش برشمرد.

همچنین قساوت فوق العاده صدام در داخل عراق و بمباران شیمیایی و قتل و غارت صدها هزار نفر از مردم بی دفاع که با سرانگشت اشاره و حمایت سران استکباری این رژیم صورت گرفت، سند دیگری از وسعت جنایات رو به تزاید این رژیم پلید بود.

قطعنامه 598 هشتمین قطعنامه ای بود که شورای امنیت سازمان ملل از ابتدای تجاوز علنی رزیم بعثی عراق به سرزمین جمهوری اسلامی صادر کرده بود؛ تمامی قطعنامه های قبلی به علت جهت گیری های ناعادلانه، از سوی ایران رد شده بود اما 598، قطعنامه ای بود که بدلیل نکات مثبت آن از سوی ایران مورد پذیرش قرار گرفت.

پذیرش قطعنامه هر چند به معنای پذیرش «آتش بس» بود اما رژیم عراق با بهره گیری از پشتوانه اطلاعاتی و تسلیحاتی که از آمریکا گرفته بود، به حملات خود ادامه داد و مجددا به بخش هایی از مرزهای کشور تجاوز کرد تا در مذاکرات آتی، وضعیت بهتری داشته باشد، با این حال با هوشیاری مسئولان نظام و رشادت مردم و نیروهای مسلح، موفقیتی بدست نیاورد و نهایتا در 29 مرداد سال 67 جنگ تحمیلی پایان یافت.

‏پذیرش قطعنامه 598 فصل الخطاب بودن تصمیم سرنوشت ساز و امر حکیمانه ولایت را که تمکین بی چون و چرای آن لازمه استقرار و ثبات و پایداری نظام است، از یک سو و اطاعت پذیری ملت قهرمان ایران و رزمندگان کفر ستیز سپاه اسلام را از سوی دیگر، به زیباترین وجه در نگاه جهانیان به تصویر کشید. با پایان یافتن رسمی جنگ تحمیلی، آنچه که در قاموس دیوان سترگ میهن اسلامی ایران، به خوبی نقش بست، گلواژه «دفاع مقدس» مردم وفادار و نیروهای مسلح قهرمان بود که به الگویی ماندگار و پایدار برای جبهه مقاومت در سرتاسر جهان تبدیل گشت و پیام خون شهیدان والامقام را تا فراسوی مرزها انتقال داد.

امروز به موجب رهنمودهای حکیمانه و مدبرانه مقام عظمای ولایت، حضرت آیت الله امام خامنه ای(مدظله العالی) جمهوری اسلامی ایران مسیر سربلندی و عزت را روز بروز با عبور از گردنه های صعب و سخت تاریخی با افتخار طی می کند و همچون سیره نورانی شهدای بزرگوار، اطاعت بی چون و چرا از اوامر و منویات رهبر معظم انقلاب، دشمنان را از نفوذ به صفوف پولادین ملت قهرمان ایران ناامید و مایوس خواهد کرد و کشتی انقلاب ان شاءالله در صبح ظهور در ساحل امن و امان پهلو خواهد گرفت.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط