بسیج، ارتش شکست ناپذیر امت اسلام است

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قم در یادداشتی پنجم آذر ۱۳۵۸ سالروز فرمان حکیمانه امام خمینی (ره) را یکی از فروزان‌ترین ستاره‌های آسمان انقلاب اسلامی یعنی بسیج خواند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس قم، متن کامل یادداشت «احمد حسینی» به مناسبت سالروز تشکیل بسیج مستضعفین بدین شرح است:

پنجم آذر ۱۳۵۸ با فرمان حکیمانه امام خمینی (ره) یکی از فروزان‌ترین ستاره‌های آسمان انقلاب اسلامی درخشید و با حرکت ملت بزرگ ایران بخصوص جوانان انقلابی که پشت سر رهبر فرزانه خود، انقلاب بزرگی را رقم زده و رژیم منحوس طاغوت را سرنگون کرده بودند، مطالبه تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی با پشتوانه ملتی برخوردار از ۲۰ میلیون جوان، محقق شد و به عنوان نهادی برخاسته از متن ملت و در مجموعه نهاد مقدس سپاه پاسداران رسمیت یافت.

ریشه تشکیل نیروی مقاومت مردمی بسیج را می‌توان در صدر اسلام و در نهضت پیامبر عظیم الشان اسلام یافت، آنجا که امت اسلام با الهام از تعالیم نورانی وحی، علیه کفر و شرک متحد می‌شوند و برای اعتلای کلمه الله، با آن مبارزه می‌کنند، بنابراین نهاد مقدس بسیج، ریشه در آموزه‌های قرآن و اسلام دارد؛ به بیان دیگر فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است که با ظهور اسلام تولد یافت و در ملت‌های مسلمان رشد کرد.

جلوه نمایان حرکت مردمی بسیج، از آغاز نهضت حضرت امام (ره) در سال ۴۲ بود که قشر‌های مختلف مردم با جان و دل گوش بفرمان رهبر عزیز خود بودند، حضور باشکوه خود را در عرصه مبارزه با ظلم و ستم به نمایش گذاردند تا آنجا که ثمره این حضور، به بار نشستن نهال انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۵۷ بود.

بسیج منشاء خدمات و نقش آفرینی‌های بسیاری در جامعه است که از آن جمله می‌توان به حفظ امنیت کشور و حراست از آرمان‌های انقلاب اسلامی اشاره کرد، به طوری که یکی از زیباترین و پرآوازه‌ترین جلوه‌های بسیج را می‌توان حضور و جانفشانی در صحنه دفاع از دین و میهن اسلامی در طول سال‌های دفاع مقدس و در کنار سایر قوای مسلح دانست.

در واقع هنوز یک سال از صدور فرمان امام راحل (ره) مبنی بر تشکیل بسیج نگذشته بود که صدام بعثی با هدف براندازی نظام نوپای اسلامی و با حمایت استکبار جهانی، اقدام به حمله همه جانبه علیه ایران کرد؛ در چنین شرایطی بود که جوانان سلحشور، با اشاره امام عزیز به صورت خودجوش و تحت عنوان گروه‌های مقاومت مردمی بسیج به جبهه‌ها شتافتند و در طول هشت سال دفاع مقدس، با تقدیم مال و جان خود، نهال نوپای انقلاب اسلامی را آبیاری کرده و حماسه‌ها و رشادت‌های بی نظیری آفریدند.

بسیج در تاریخ انقلاب اسلامی نه به عنوان یک نهاد نظامی صرف، بلکه به عنوان یک مکتب فرهنگی و ارزشی و کلمه طیبه‌ای که در بین همه اقشار ملت ایران ریشه دوانیده مطرح می‌شود.

مقام معظم رهبری در مورد بسیج فرموده‌اند: «.. بسیج عبارت است از مجموعه‌ای که در آن فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای کمال رساندن و به خوشبختی رساندن این کشور جمع شده‌اند ... مجموعه‌ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار می‌کند... در حقیقت همه انسان‌های مؤمن، آگاه، بصیر، عاشق، متعهد و علاقه‌مند و آگاه به کار، در هر میدانی از میدان‌ها هستند که برای ملت مفید است، جزء بسیج‌اند»

خدمات رسانی در همه عرصه‌های مورد نیاز نظام از جمله سازندگی، پزشکی، عمرانی و ... و نیز امداد رسانی به مردم در حوادث غیر مترقبه از جمله ماموریت‌های پرافتخار بسیج است که به یمن آن، ایران اسلامی امروز یکی از سریع‌ترین کشور‌ها در کمک رسانی به مناطق آسیب دیده از حوادث پیش بینی نشده همچون زلزله، سیل و طوفان و... و کاهش آلام آسیب دیدگان محسوب می‌شود.

فرهنگ و تفکر و روحیه انقلابی بسیج و حضور دائمی و عمل به هنگام در تمامی صحنه ها، ضرورت همیشگی جامعه انقلابی و اسلامی ایران و نشانه عقلانیت، درایت و زمان شناسی این سازمان بصیر، متعهد و پیشتاز است.

کارنامه درخشان عملکرد بسیج طی چهار دهه گذشته آکنده است از حماسه سازی‌های بسیجیان سلحشور در تمامی عرصه‌ها و رویارویی هوشمندانه و فداکارانه با فتنه آفرینی‌ها و بحران سازی‌های داخلی و منطقه‌ای استکبار جهانی و جبهه معاندین نظام و امت اسلامی و نیز گره‌گشایی از مشکلات و چالش‌های ملی و فراملی و... به عنوان حقایقی انکارناپذیر است.

عملی شدن الگوی عینی مکتب و تفکر، روحیه و نوع سازماندهی بسیج مردمی است که گره گشای امت اسلامی یا ملت‌های مسلمان منطقه در مقابل توطئه‌ها و نقشه‌های شوم نظام سلطه و رژیم صهیونیستی شده و این تفکر به عنوان یک الگوی بی بدیل در نزد ملت‌های آزادیخواه تبدیل گشته است به طوری که ضمن خرسندی ملت ایران و مسلمانان منطقه، از عصبانیت و هجمه‌های رسانه‌ای و عملیات روانی پرحجم دشمنان علیه این نهاد مقدس رمزگشایی می‌کند.

بسیج تفکری راهبردی و رمز پیروزی ملت بزرگ ایران و سایر ملت‌های آزادیخواه در برابر استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی است و به فضل الهی تحت هدایت‌های راهبردی و حکیمانه زعامت مقام عظمای ولایت و رهبری حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی) همچنان پشتوانه موفقیت ملت بزرگ ایران در روند تکاملی و آرمانی انقلاب اسلامی و اهداف والای شهدا و امام شهدا و نیل به دروازه‌های تمدن نوین اسلامی و زمینه سازی ظهور خواهد بود.

تفکر، روحیه و مدیریت بسیجی طی ۴۰ سال توانسته نظام مقدس جمهوری اسلامی را از همه گردنه‌های صعب و سخت به سلامت به سرمنزل مقصود برساند؛ راه برون رفت از مشکلات حاد و جلوگیری از بروز معضلات آینده تاسی به سیره نبی مکرم اسلام (ص) در حفظ وحدت و همدلی همراه با تمسک به سیره و منش شهیدان و عینیت بخشیدن به تفکر، روحیه و مدیریت بسیجی است.

در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و سالگرد تولد شجره طیبه بسیج این حقیقت بیش از پیش نمود پیدا می‌کند که نهاد ولایی، مقدس و مردمی بسیج نماد آمادگی و اقتدار همه جانبه ایران اسلامی و خط مقدم نقش آفرینی‌ها برای خلق حماسه‌های بزرگ پیشرفت و تلاش در نیل به قله‌های رفیع عزت و عظمت جهانی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط